Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Świat / VanEck zlikwiduje fundusz ETF z ekspozycją na polski rynek akcji

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

VanEck zlikwiduje fundusz ETF z ekspozycją na polski rynek akcji

Spółka VanEck ogłosiła w dniu dzisiejszym, że w wyniku przeglądu swojej oferty funduszy ETF zdecydowała się zamknąć i zlikwidować trzy fundusze ETF. Są to: VanEck Vectors Generic Drugs ETF, VanEck Vectors Pre-Refunded Municipal Index ETF oraz VanEck Vectors Poland ETF. Jak poinformowała głównymi czynnikami, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o likwidacji funduszy ETF, są m.in. ich wyniki inwestycyjne, płynność, wartość zarządzanych aktywów i zainteresowanie ze strony inwestorów.

Fundusz VanEck Vectors Poland ETF został uruchomiony w końcu listopada 2009 r. przez Van Eck Global (pod nazwą Market Vectors Poland ETF) jako pierwszy na świecie fundusz ETF oferujący ekspozycję na polski rynek akcji (więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj). Jego tytuły uczestnictwa są notowane na platformie NYSE Arca. Fundusz nie zdobył nigdy masowej popularności, ostatnio jego aktywa sięgają zaledwie kilkunastu milionów dolarów (obecnie 13,5 mln USD), stąd decyzja spółki VanEck o jego likwidacji po ponad 9 latach funkcjonowania. Jak ogłosiła Rada Powiernicza VanEck Vectors ETF Trust ostatnim dniem notowań tytułów uczestnictwa funduszu na NYSE Arca będzie 5 kwietnia. Przewidywana data likwidacji funduszu to 12 kwietnia 2019 r.

Po zakończeniu działalności przez VanEck Vectors Poland ETF na światowych parkietach (pomijając GPW w Warszawie) notowane będą trzy ETF-y inwestujące wyłącznie na polskim rynku akcji. Są to fundusze: iShares MSCI Poland ETF (EPOL) (notowany na amerykańskiej NYSE Arca), iShares MSCI Poland UCITS ETF (SPOL) (notowany na giełdach w Londynie, Frankfurcie, Zurychu i Meksyku) oraz Expat Poland WIG20 UCITS ETF (PLX) (notowany na giełdach w Sofii i we Frankfurcie).

Szukaj 

Wykres miesiąca-wrzesień 2020

Wydarzenia

Korekta kwartalna indeksów WIG20 i mWIG40

Sonda 116

Czy brak opłaty za zarządzanie w funduszu indeksowym stanowi dla Ciebie zachętę do kupna jego jednostek uczestnictwa?

Polityka prywatności
Regulamin serwisu