Skip to main content

Ponad 68 mld USD nowego kapitału netto trafiło w lutym do ETF i ETP

Jak poinformowała niezależna, brytyjska spółka badawcza i konsultingowa ETFGI, która zajmuje się monitorowaniem wydarzeń na światowym rynku funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product), po znakomitym pierwszym miesiącu 2017 roku, także i w lutym tempo napływu nowych środków pieniężnych do ww. instrumentów finansowych okazało się bardzo wysokie. Napływ netto kapitału wyniósł w minionym miesiącu aż 68,29 mld USD, a od początku roku sięgnął aż 130,99 mld USD. Był to jednocześnie 37. z rzędu miesiąc, kiedy saldo nabyć i umorzeń było – w skali globalnej – dodatnie.

W opinii Deborah Fuhr – współzałożycielki i partnera zarządzającego w ETFGI – amerykański rynek akcji zachowywał się bardzo dobrze w lutym, czego odzwierciedleniem był wzrost indeksu S&P 500 o 3,97%, a indeksu Dow Jones Industrial Average o 5,17%. Również międzynarodowe rynki akcji kontynuowały w lutym dobrą passę – indeks S&P Developed Ex-U.S. BMI zwyżkował o 1,42%, zaś indeks S&P Emerging BMI o 3,46%. Według Fuhr w nadchodzących dwóch miesiącach inwestorzy będą uważnie obserwowali nadchodzące wydarzenia polityczne i ekonomiczne w Europie: pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji, wybory parlamentarne w Holandii i początek negocjacji w sprawie Brexitu. Ponadto trwają negocjacje w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji.

Biorąc pod uwagę pozytywne nastroje panujące na rynkach akcji, nie zaskakuje fakt, iż zdecydowanie najwięcej nowego kapitału netto popłynęło w lutym (podobne jak w styczniu) do instrumentów indeksowych powiązanych z indeksami akcyjnymi (+44,59 mld USD – to rekordowy wynik dla lutego). Również dwie pozostałe główne kategorie ETF-ów i ETP – dłużne (fixed income) i towarowe – mogą zaliczyć ubiegły miesiąc do bardzo udanych, czego dowodem jest (odpowiednio) 14,38 mld USD i 6,01 mld USD nowego kapitału jaki trafił do tych produktów. Aż trzy podmioty zanotowały w lutym ponad 10-miliardowy „zastrzyk” nowych środków finansowych – byli to zresztą trzej najwięksi dostawcy ETF/ETP w branży: BlackRock (+18,85 mld USD), Vanguard (+13,32 mld USD) i State Street (+10,12 mld USD).

W pierwszych dwóch miesiącach 2017 roku do ETF/ETP posiadających ekspozycję na rynki akcji trafiło netto aż 90,62 mld USD (rekordowy rezultat w tym okresie roku). Indeksowe instrumenty finansowe oferujące ekspozycję na rynek papierów wartościowych o stałym dochodzie zostały zasilone kwotą netto w wysokości 27,51 mld USD (również rekordowy poziom), a towarowe ETF/ETP odnotowały w tym okresie napływ kapitału o wartości 7,57 mld USD (także najlepszy wynik w historii w tym okresie). Głównymi beneficjentami ogromnego zainteresowania giełdowymi produktami indeksowymi są trzej liderzy tego rynku – do funduszy ETF iShares trafiło w styczniu i lutym netto 38,04 mld USD, do funduszy ETF Vanguarda 29,17 mld USD, a do funduszy ETF SPDR 12,42 mld USD.

Według wstępnych obliczeń ETFGI w końcu lutego 2017 r. globalne aktywa funduszy ETF i instrumentów typu ETP wynosiły 3844 mld USD. Aktywa pod zarządzaniem na rynku amerykańskim wynosiły 2758 mld USD, na rynku europejskim 620 mld USD, w regionie Azji i Pacyfiku (bez Japonii) 136 mld USD, w Japonii 198 mld USD, a w Kanadzie 91 mld USD. Wszystkie przytoczone powyżej liczby oznaczają najwyższe w historii wartości aktywów. Na platformach obrotu dostępnych jest w sumie 6699 ETF i ETP, które posiadają ogółem 12 646 linii notowań. Instrumenty te są oferowane już przez niemal 300 podmiotów (298) i znajdują się w obrocie na 65 giełdach w 53 państwach.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.