Skip to main content

Nowy rekordowy poziom aktywów ETF/ETP na świecie w kwietniu

Jak poinformowała spółka ETFGI monitorująca rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETPs (exchange-traded products) na świecie, w końcu kwietnia łączna wartość środków finansowych ulokowanych w tego rodzaju instrumentach finansowych wyniosła 3 137 mld USD (w tym 2 988 mld USD stanowiły aktywa samych ETF-ów) osiągając tym samym nowy, rekordowy poziom. Najwyższe w historii aktywa odnotowały również rynki: amerykański (2 217 mld USD), kanadyjski (77,42 mld USD), europejski (533,34 mld USD), japoński (145,93 mld USD) oraz rynek Azji i Pacyfiku (bez Japonii) (125,21 mld USD).

Zdaniem Deborah Fuhr – współzałożycielki i partnera zarządzającego w spółce ETFGI – po bardzo silnych wzrostach na rynkach akcji na świecie w marcu, w kwietniu dynamika ta była znacznie mniejsza, czego dowodem była niewielka zwyżka indeksu S&P 500 w USA (o 0,39%) i nieco tylko większe wzrosty na rynkach rozwiniętych (bez USA) (o 3,20%) i na rynkach wschodzących (o 1,05%). Bardzo duży wzrost zanotował natomiast indeks rynku towarowego S&P GSCI – aż o 10,14%. Jak podkreśliła Fuhr na rynkach nadal panuje duża niepewność spowodowana zbliżającym się głosowaniem w sprawie Brexitu oraz skutecznością i przyszłością programów luzowania ilościowego (QE) na świecie.

W kwietniu do funduszy ETF i instrumentów typu ETP napłynęło netto 10,13 mld USD, ponad czterokrotnie mniej niż w marcu (45,30 mld USD) – był to jednak już 27. z kolei miesiąc z dodatnim saldem nabyć i umorzeń w skali globalnej. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się dłużne ETF-y i ETP (+7,73 mld USD). Znacznie mniej kapitału netto trafiło do akcyjnych produktów indeksowych notowanych na giełdach i wielostronnych platformach obrotu (+2,39 mld USD), natomiast z towarowych instrumentów indeksowych wypłacono netto 136 mln USD. Najskuteczniejszymi dostawcami (providers) funduszy ETF i instrumentów typu ETP w minionym miesiącu okazały się spółki BlackRock (oferująca fundusze ETF pod marką iShares) i Vanguard, które pozyskały (odpowiednio) 6,01 i 5,98 mld USD; trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęła firma ProShares specjalizująca się w alternatywnych rozwiązaniach inwestycyjnych (głównie w lewarowanych i odwrotnych ETF-ach) (+1,18 mld USD).

Od stycznia do końca kwietnia ETF-y i ETP na świecie zostały zasilone środkami netto o wartości 79,402 mld USD. Cztery kategorie produktów odnotowały w tym okresie historycznie rekordowy (biorąc pod uwagę pierwsze cztery miesiące roku) napływ kapitału – były to dłużne ETF/ETP (+48,66 mld USD), towarowe ETF/ETP (+14,425 mld USD), odwrotne lewarowane ETF/ETP (+4,67 mld USD) oraz odwrotne ETF/ETP (+2,39 mld USD).

W końcu minionego miesiąca na 65 giełdach w 51 państwach dostępnych było 6297 funduszy ETF i instrumentów typu ETP posiadających w sumie 12 126 linii notowań. Produkty te były oferowane przez 283 instytucje finansowe.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.