Skip to main content

Inwestorzy ulokowali 32 mld USD nowych aktywów netto w funduszach ETF i instrumentach typu ETP

Według danych zgromadzonych przez monitorującą światowy rynek notowanych na giełdach funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) spółkę ETFGI we wrześniu inwestorzy ulokowali w ww. instrumentach finansowych w sumie ponad 32 mld USD nowych środków finansowych, mimo iż miniony miesiąc – podobnie jak sierpień – przyniósł gwałtowne zmiany na rynkach akcji na niemal całym świecie. To 20. miesiąc z rzędu, w którym miały miejsce dodatnie napływy netto kapitału do funduszy ETF i instrumentów typu ETP na świecie. Według Deborah Fuhr – partnera zarządzającego w ETFGI – niepewność dotycząca sytuacji w Chinach oraz terminu podniesienia przez FED stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nadal istotnie wpływały na sytuację na rynkach finansowych oraz na sentyment inwestorów. W efekcie indeks S&P 500 obniżył we wrześniu swoją wartość o 2,6%, a od początku roku jest już 6,7% na minusie.

Największy napływ netto kapitału stał się w minionym miesiącu udziałem akcyjnych (equity) i dłużnych (fixed income) ETF i ETP – odpowiednio +17 i +12 mld USD. Natomiast towarowe (commodity) instrumenty tego typu odnotowały odpływ netto środków w wysokości 590 mln USD. Ogółem, w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2015 r. instytucje oferujące ww. instrumenty finansowe pozyskały rekordowe 251 mld USD nowego kapitału w ujęciu netto, czyli o 25% więcej niż w tym samym okresie 2014 r. To przede wszystkim zasługa akcyjnych ETF i ETP (+156 mld USD), za którymi uplasowały się ETF i ETP z ekspozycją na rynek długu (+64 mld USD). Najmniejszą popularnością cieszyły się jak dotychczas w tym roku towarowe ETF i ETP (+3 mld USD).

Zainteresowanie ETF i ETP jest zdecydowanie największe na rynku amerykańskim (+146,4 mld USD nowego kapitału od początku 2015 r., o 8,5% więcej niż w najlepszy dotychczas wynik osiągnięty w 2012 r.). Na pozostałych głównych rynkach finansowych dynamika wzrostu wartości nowych aktywów netto była w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku (w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku) jeszcze wyższa – w Europie wyniosła 30% (w sumie +61,6 mld USD nowego kapitału netto od początku 2015 r.), a w Japonii aż 143% (+36,4 mld USD).

Według danych ETFGI największy popyt netto we wrześniu na fundusze ETF i instrumenty typu ETP na świecie wystąpił w przypadku produktów oferowanych przez BlackRock pod marką iShares (+13,7 mld USD). Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły: Nomura Asset Management (+5,1 mld USD nowego kapitału netto), State Street Global Advisors (fundusze ETF SPDR) (+4,4 mld USD), Vanguard (+4,4 mld USD) oraz specjalizująca się w lewarowanych (leveraged) i odwrotnych (inverse) ETF i ETP spółka Proshares (+1,4 mld USD). W trzech pierwszych kwartałach 2015 r. liderem w pozyskiwaniu nowych aktywów netto także była firma BlackRock (+76,9 mld USD). Jej największymi konkurentami były spółki: Vanguard (+59,2 mld USD), Deutsche Bank (głównie fundusze ETF db x-trackers) (+25,7 mld USD), WisdomTree (+19,9 mld USD) oraz Nomura Asset Management (+18,6 mld USD).

W końcu września światowy rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP obejmował 5978 instrumentów (w tym 4312 to ETF-y) oferowanych przez 270 podmiotów i posiadających w sumie 11 518 linii notowań. Były one przedmiotem obrotu na 63 giełdach w 51 krajach. Ich łączne aktywa wynosiły 2 795 mld USD (same ETF-y posiadały aktywa o wartości 2 666 mld USD).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.