Skip to main content

Global X uruchomił cztery nowatorskie fundusze ETF

W marcu 2011 r. Global X – nowojorski dostawca innowacyjnych funduszy ETF – wprowadził na platformę NYSE Arca cztery nowe produkty finansowe.

3 marca odbyło się pierwsze notowanie funduszu Global X FTSE Argentina 20 ETF. Fundusz daje inwestorom ekspozycję na drugą co do wielkości gospodarkę południowoamerykańską (pod względem PKB) – za Brazylią. Tamtejsza gospodarka dynamicznie rozwija stosunki handlowe z czołowymi państwami zaliczanymi do emerging markets – w 2010 r. blisko 19% argentyńskiego eksportu trafiło do Brazylii, a ponad 9% do Chin. Argentyna jest drugim na świecie największym eksporterem kukurydzy oraz trzecim na świecie eksporterem soi. Global X FTSE Argentina 20 ETF naśladuje zachowanie indeksu FTSE Argentina 20, który obejmuje 20 największych i najpłynniejszych spółek, które są bezpośrednio związane z gospodarką Argentyny, choć nie są notowane na giełdzie w tym państwie. Największy udział w tym indeksie posiadają spółki: Tenaris S.A. (19,64%), MercadoLibre Inc. (10,33%), Banco Marco S.A. (8,70%) oraz YPF S.A. (5.10%). W ujęciu sektorowym największy wpływ na zachowanie indeksu mają branże: energetyczna (33,56%), finansowa (21,12%) i technologii informacyjnych (10,33%) (wszystkie dane z 25 lutego 2011 r.). Wskaźnik kosztów (total expenses) funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

15 marca Global X wprowadził na NYSE Arca dwa fundusze ETF z ekspozycją na rynek surowcowy: Global X Pure Gold Miners ETF i Global X Oil Equities ETF. Global X Pure Gold Miners ETF umożliwia inwestorom łatwy dostęp do przedsiębiorstw, które czerpią zdecydowaną większość swoich przychodów z wydobycia złota. W przeciwieństwie do innych indeksów (takich jak np. NYSE Arca Gold Mining Index), które obejmują także firmy zajmujące się wydobywaniem srebra, w przypadku indeksu Solactive Global Pure Gold Miners replikowanego przez ten fundusz ponad 95% dochodów pochodzi z firm zajmujących się wydobyciem złota (według danych Structured Solutions AG). Według danych z 10 marca największymi pozycjami w portfelu tego indeksu były walory firm Gold Fields, Polyus Gold oraz Kinross Gold Corp.; w sumie w indeksie znajdują się akcje 30 firm. W strukturze geograficznej w indeksie Solactive Global Pure Gold Miners dominują spółki kanadyjskie (41,3%), południowoafrykańskie (15,4%), amerykańskie (11,2%) i australijskie (9,1%) (dane z 4 marca). Wskaźnik kosztów (total expenses) funduszu wynosi 0,59% w skali roku.

Global X Oil Equities ETF replikuje wyniki indeksu Solactive Global Oil Equities, który został stworzony z taki sposób, aby odzwierciedlać rezultaty globalnych spółek naftowych, które są mocno skorelowane z cenami spot ropy naftowej. Odróżnia to ten fundusz on innych funduszy ETF dających ekspozycję na rynek ropy naftowej, z których większość czyni to poprzez naśladowanie indeksów bazujących na cenach kontraktów futures na ropę lub indeksów opartych na cenach spółek naftowych. Global X Oil Equities ETF skupia się wyłącznie na spółkach zajmujących się wydobyciem ropy i posiadających duże rezerwy tego surowca (pure-play oil companies), natomiast nie jest zainteresowany firmami zajmującymi się przerobem ropy, późniejszym marketingiem i sprzedażą jej pochodnych (downstream) oraz firmami zajmującymi się wydobyciem gazu ziemnego. Dzięki takiemu podejściu fundusz może uniknąć zjawiska contango (kiedy to ceny futures znajdują się powyżej przewidywanej przyszłej ceny spot), które obniża przyszłe zyski. Według danych z 10 marca największymi pozycjami w portfelu indeksu Solactive Global Oil Equities były akcje firm Forest Oil Corp., Newfield Exploration Co. i Apache Corp.; w sumie w indeksie znajdują się akcje 25 firm (wszystkie spółki mają zbliżony udział w indeksie). 80 procent spółek w indeksie to przedsiębiorstwa amerykańskie, a 20% to firmy kanadyjskie (dane na dzień 4 marca). Wskaźnik kosztów (total expenses) funduszu wynosi 0,49% w skali roku.

17 marca na NYSE Arca zadebiutował Global X S&P/TSX Venture 30 Canada ETF. Według Global X Funds to pierwszy na świecie ETF, który daje ekspozycję na rynek małych, szybko rozwijających się firm kanadyjskich – TSX Venture. Są to w większości firmy działające w sektorze surowcowym i towarowym, które charakteryzują się niskimi kosztami produkcji i są potencjalnymi celami przejęć przez większe firmy z tej branży, które borykają się z malejącymi rezerwami wydobywanych surowców. Fundusz replikuje indeks S&P/TSX Venture 30, w skład którego wchodzi 30 największych i najpłynniejszych papierów wartościowych notowanych na TSX Venture Exchange. W dniu 14 marca największy udział w indeksie miały Atac Resources Ltd. (8,65%), Canacol Energy Ltd. (8,65%), Rainy River Resources Ltd. (7,28%), Canaco Resources Inc. (7,17%) i Bear Creek Mining Corp. (6,64%). W ujęciu sektorowym 53,9% udziału w indeksie posiadają spółki surowcowe, a 46,1% firmy energetyczne (dane z 14 marca). Wskaźnik kosztów (total expenses) funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.