Skip to main content

Fundusze ETF spółek wydobywających srebro i miedź w ofercie Global X

20 kwietnia na NYSE Arca zadebiutowały dwa kolejne fundusze ETF z oferty nowojorskiego providera Global X Funds. Spółka, która do tej pory tworzyła przede wszystkim fundusze zorientowane na rynki akcji w krajach wschodzących (w Chinach i Kolumbii), tym razem utworzyła fundusze posiadające pośrednią ekspozycję na rynki srebra i złota poprzez akcje spółek zajmujących się poszukiwaniem i wydobywaniem tych metali szlachetnych.

Global X Silver Miners ETF jest pierwszym na świecie funduszem ETF, którego celem jest odwzorowanie koniunktury wśród spółek działających na rynku srebra. Replikuje on indeks Solactive Global Silver Miners Index (opracowany przez Structured Solutions), który obejmuje największe i najpłynniejsze przedsiębiorstwa wydobywające srebro na świecie. Portfel indeksu zdominowany jest przez spółki kanadyjskie; obecne są w nim także firmy ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Peru i Rosji. Największymi pozycjami w indeksie (w dniu 31 marca) były: Fresnillo, Industrias Penoles, Silver Wheaton i Pan American Silver. Zdaniem analityków popyt na srebro będzie wzrastał zarówno z uwagi na cele inwestycyjne, jak i wskutek zastosowań przemysłowych oraz konsumpcyjnych. Według BMO Capital Markets 54% popytu na srebro pochodzi z przemysłu, zaś w bieżącym roku popyt ten powinien wzrosnąć o 19 procent.

Global X Copper Miners ETF naśladuje zachowanie indeksu Solactive Global Copper Miners Index (opracowany przez Structured Solutions), w skład którego wchodzą największe na świecie i najpłynniejsze spółki zajmujące się wydobyciem miedzi. W portfelu indeksu znajdują się spółki z Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Chin, Polski, Szwajcarii i RPA. Największymi pozycjami w indeksie (w dniu 31 marca) były: Freeport-McMoran, Xstrata, Grupo Mexico i Southern Copper. Popyt na miedź w głównej mierze jest realizowany poprzez inwestycje infrastrukturalne, tymczasem według badania przeprowadzonego w 2009 r. przez CIBC World Markets infrastrukturalne wydatki rządowe w okresie najbliższych 20 lat wyniosą ok. 30 bilionów dolarów. Według Barclays Equity Research Chiny – największy konsument miedzi na świecie – będą zużywać ok. 15,6 mld funtów miedzi rocznie do 2015 r.

W obu funduszach stawka kosztów wynosi 0,65%.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.