Skip to main content

Fundusze ETF na światowych giełdach – styczeń 2010 r.

Według danych Światowej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (World Federation of Exchanges – WFE) zrzeszającej 52 regulowane publicznie giełdy akcji, kontraktów futures i opcji, w końcu stycznia na 36 światowych parkietach notowane były 4154 fundusze ETF – o 146 (3,6%) więcej niż w końcu 2009 r.

Najwięcej nowych funduszy ETF pojawiło się na giełdach europejskich – 99. Zdecydowany prym pod tym względem wiodła SIX Swiss Exchange, na której zadebiutowało 46 nowych funduszy. Znaczące przyrosty odnotowały również parkiety NYSE Euronext (Europe) (17), Borsa Italiana (14) oraz London Stock Exchange (14). Na giełdach amerykańskich przybyło 21 nowych exchange-traded funds – co ciekawe najwięcej na Toronto Stock Exchange (17). Dobrze radziły sobie w styczniu parkiety w krajach Azji i Pacyfiku – liczba notowanych tam funduszy ETF wzrosła aż o 26 (dla porównania średnio miesięcznie w 2009 r. było to niecałe 7 funduszy). To przede wszystkim zasługa giełd w Bombaju (wzrost o 16) i w Singapurze (wzrost o 6). W rezultacie liczba funduszy ETF notowanych na parkietach w tym regionie świata po raz pierwszy w historii przekroczyła 300 (322). To jednak nadal zaledwie 7,8 proc. wszystkich ETF-ów notowanych na światowych giełdach.

Najwięcej funduszy typu ETF było w końcu grudnia notowanych w amerykańskiej części NYSE Euronext (1067) oraz na Deutsche Boerse (555). Na rynku amerykańskim istotnymi giełdami – biorąc pod uwagę liczbę notowanych funduszy ETF – są także parkiety w Meksyku (247) i Toronto (149). Na Starym Kontynencie najszerszą ofertą funduszy ETF dysponuje – poza giełdą we Frankfurcie – NYSE Euronext Europe (514), Borsa Italiana (414) i London Stock Exchange (384). W krajach Azji i Pacyfiku liderami są giełda tokijska (71) oraz Korea Exchange (52).

Pod względem wartości obrotu ETF-ami zdecydowanie najaktywniejsi byli w styczniu inwestorzy na NYSE Euronext (US) – obrót sięgnął tam 308,6 mld USD (wzrost o 19,1% w porównaniu z grudniem). Na drugim miejscu – z obrotami o wartości 110,6 mld USD – znalazła się NASDAQ OMX (wzrost aż o 57,2%), a na trzecim – Deutsche Boerse (20,3 mld USD – wzrost o 26,9%). Największy wartościowo wzrost wartości obrotów stał się udziałem giełd NYSE Euronext (US) (o 49,6 mld USD) i NASDAQ OMX (o 40,3 mld USD). W największym stopniu zmniejszyły się natomiast obroty funduszami ETF w Szanghaju (-1,1 mld USD) i Shenzen (-1,0 mld USD).

Według statystyk WFE największą liczbę transakcji funduszami ETF przeprowadzono w styczniu na NYSE Euronext (US), NASDAQ OMX, TSX Group oraz Shanghai Stock Exchange. W Europie liderami pod tym względem okazały się Borsa Italiana, Deutsche Boerse i NYSE Euronext (Europe).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.