Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

  •  
  • Piątek, 18.09.2020
    Ireny, Irminy, Stanisława

Home / Aktualności - Świat / Fundusze ETF na światowych giełdach - listopad 2009 r.

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

Fundusze ETF na światowych giełdach - listopad 2009 r.

Według danych World Federation of Exchanges (WFE) w końcu listopada na 36 giełdach papierów wartościowych na świecie notowanych było 3957 funduszy ETF - o 158 (4,2%) więcej niż w końcu października. Listopadowy rezultat to równocześnie najlepszy miesięczny wynik od marca br., kiedy to liczba funduszy ETF na światowych parkietach wzrosła o 455.

Nowe fundusze ETF pojawiły się na czterech giełdach amerykańskich (najwięcej na NYSE Euronext (US) - 19), na trzech parkietach w krajach regionu Azji i Pacyfiku (najwięcej na giełdzie w Hongkongu - 5) oraz na sześciu giełdach europejskich (najwięcej na SIX Swiss Exchange - 61). Najwięcej funduszy typu ETF było w końcu listopada notowanych w amerykańskiej części NYSE Euronext (1051) oraz na Deutsche Boerse (542). Na rynku amerykańskim liczącą się giełdą - biorąc pod uwagę liczbę notowanych funduszy ETF - są także Mexican Exchange (235) i TSX Group (132). W krajach Azji i Pacyfiku liderem pozostało Tokyo Stock Exchange (69), zaś na Starym Kontynencie szeroką ofertą funduszy ETF mogą pochwalić się - oprócz giełdy we Frankfurcie - także NYSE Euronext Europe (489), Borsa Italiana (403), London Stock Exchange (369) i SIX Swiss Exchange (255).

Największą liczbę transakcji funduszami ETF przeprowadzono w listopadzie na NYSE Euronext (US), NASDAQ OMX oraz TSX Group. W Europie liderem pod tym względem okazała się giełda w Mediolanie, zaś w krajach Azji i Pacyfiku - giełda w Szanghaju.

Również pod względem wartości obrotu ETF zdecydowanie najaktywniejsi byli w listopadzie inwestorzy na NYSE Euronext (US) - obrót sięgnął tam 287,25 mld USD. Na drugim miejscu - z obrotami o o wartości 80,2 mld USD - uplasowała się NASDAQ OMX, a na trzecim - Deutsche Boerse (21,7 mld USD). Największy wzrost wartości obrotów (w wartościach bezwzględnych) stał się w listopadzie udziałem giełdy w Szanghaju (+2,5 mld USD), giełd należących do NYSE Euronext (Europe) (+1,7 mld USD) i giełdy w Shenzen (+1,2 mld USD). W największym stopniu zmniejszyły się natomiast obroty funduszami ETF na NYSE Euronext (US) (-65,6 mld USD) i NASDAQ OMX (-19,5 mld USD). Największą dynamiką wzrostu obrotów mogły pochwalić się małe giełdy: w Limie (wzrost o 420%) i w Malezji (210%). Największy spadek obrotów w ujęciu procentowym odnotowały parkiety w Budapeszcie (o 87%) i w Dublinie (o 73%).

Polityka prywatności
Regulamin serwisu