Skip to main content

Dwa pionierskie regionalne ETF-y Global X

Global X Funds – nowojorski dostawca funduszy ETF – uruchomił w lutym 2011 r. dwa pionierskie fundusze ETF.

3 lutego na NYSE Arca zadebiutował Global X FTSE Andean 40 ETF. Instrument ten – jako pierwszy na świecie – daje inwestorom ekspozycję na rynki akcji trzech państw andyjskich: Chile, Kolumbii i Peru. Są to obecnie – według Global X – jedne z najlepiej performujących rynków akcji na świecie. Ponadto inwestorzy, którzy zdecydują się ulokować swój kapitał w tytuły uczestnictwa tego funduszu mogą w przyszłości skorzystać z oczekiwanego połączenia tych trzech rynków akcji, które wspólnie stanowić będą drugi co do wielkości (po Brazylii) rynek w Ameryce Łacińskiej (i o 50% większy niż w Meksyku).

Global X FTSE Andean 40 ETF naśladuje indeks FTSE Andean 40, który ilustruje wyniki giełdowe 40 największych i najpłynniejszych przedsiębiorstw z rynku chilijskiego, kolumbijskiego i peruwiańskiego (w dniu 26 stycznia 49,2% składu indeksu stanowiły spółki chilijskie, 28,7% spółki kolumbijskie, a 22,1% spółki peruwiańskie). Największymi pozycjami w portfelu funduszu w dniu 18 marca były walory następujących spółek: Brown Brothers Sweep (15,96%), Southern Copper Corp. (8,63%), Minas Buenaventura (ADR) (7,46%), Bancolombia (ADR) (5,29%) i Ecopetrol (5,01%). Wskaźnik kosztów (expense ratio) wynosi 0,72% w skali roku.

17 lutego na platformie NYSE Arca pojawił się Global X FTSE ASEAN 40 ETF. To pierwszy fundusz ETF notowany na amerykańskim parkiecie, który daje ekspozycję na rynki krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN – Association of Southeast Asian Nations). Fundusz replikuje indeks FTSE ASEAN 40, który obejmuje 40 największych spółek giełdowych z pięciu krajów: Singapuru (41,2% udział w indeksie w dniu 11 lutego), Malezji (32,8%), Indonezji (14,8%), Tajlandii (10,6%) i Filipin (0,6%). Największy udział w portfelu funduszu w dniu 18 marca miały firmy: DBS Group Holdings (5,74%), Astra International (5,61%), Singapore Telecom (5,33%) oraz Oversea-Chinese Banking (5,30%). Wskaźnik kosztów (expense ratio) wynosi 0,65% w skali roku.

Azja Południowo-Wschodnia to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata. Szacuje się, że populacja klasy średniej w państwach ASEAN wzrośnie w 2015 r. do 300 milionów osób. Z kolei kapitalizacja rynkowa pięciu krajów wchodzących w skład ASEAN wynosiła w końcu 2010 r. 1,75 bln USD, czyli była większa od łącznej kapitalizacji rynku indyjskiego i brazylijskiego (według danych WFE). Fundusz Global X FTSE ASEAN 40 ETF ma umożliwić inwestorom wykorzystanie postępującej integracji gospodarczej w tym regionie świata, która przyczyniła się m.in. do wzrostu wartości fuzji i przejęć pomiędzy firmami z krajów ASEAN o 111% do 53,7 mld USD (według danych Financial Times). W celu dalszej integracji tych państw planowane jest utworzenie w 2011 r. transgranicznej platformy handlu instrumentami finansowymi, która obejmie giełdy w Singapurze, Malezji, Tajlandii i na Filipinach. Kraje z tego regionu korzystają również z silnych związków z Chinami, gdyż ten azjatycki gigant zamierza rozwijać strefę wolnego handlu CAFTA (China-ASEAN Free Trade Area). Według dziennika China Daily import Chin z krajów ASEAN wzrósł w 2010 r. o prawie 45%.

1 marca 2011 r. wartość aktywów zgromadzonych w 23 funduszach ETF zarządzanych przez Global X Funds przekroczyła poziom 1,5 mld USD. W porównaniu z końcem 2009 r. oznacza to wzrost o ponad 1500%. Największymi funduszami ETF Global X są: Silver Miners ETF (498 mln USD), Uranium ETF (217 mln USD), Lithium ETF (186 mln USD) i China Consumer ETF (162 mln USD). Spółka zdobyła szereg wyróżnień z konkursie ETF Express 2011 Awards – m.in. „Najbardziej Innowacyjny Północnoamerykański Dostawca ETF-ów”, „Najlepszy Menedżer Akcyjnych ETF-ów Rynków Wschodzących” oraz „Najlepszy Menedżer Akcyjnych Globalnych (bez USA) ETF-ów“.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.