Skip to main content

Brexit nie przeszkodził w napływie kapitału do produktów indeksowych

Mimo zmiennej koniunktury na rynkach akcji (spowodowanej głównie wynikami brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu) globalny rynek instrumentów indeksowych notowanych na giełdach i MTF-ach odnotował w czerwcu dodanie saldo nabyć i umorzeń. W minionym miesiącu – według danych zebranych przez niezależną firmę badawczą i konsultingową ETFGI – napływ netto kapitału do funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded product) sięgnął 31,38 mld USD i był trzykrotnie wyższy niż w kwietniu i w maju. Niemal w równym stopniu do tego wyniku przyczyniły się akcyjne i dłużne ETF-y i ETP – trafiło do nich (odpowiednio) 11,72 mld USD oraz 10,80 mld USD. Sporym zainteresowaniem cieszą się wciąż (trend ten utrzymuje się od początku tego roku) instrumenty indeksowe oferujące ekspozycję na rynek towarowy – w ich przypadku bilans wpłat i wypłat wyniósł w czerwcu 6,63 mld USD. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się ETF-y iShares (oferowane przez BlackRock) (+13,43 mld USD), Vanguard (+10,02 mld USD) oraz Nomurę (+2,10 mld USD). Warto też zwrócić uwagę na znacznie większą aktywność inwestorów handlujących analizowanym produktami finansowymi – średnia dzienna wartość obrotu wyniosła w czerwcu 98,33 mld USD i była o 20,9% wyższa niż w maju (81,31 mld USD).

Komentując czerwcowe wydarzenia Deborah Fuhr – współzałożycielka i partner zarządzający w spółce ETFGI – stwierdziła, iż rynki i inwestorzy na całym świecie znalazły się w chaosie po niespodziewanym dla wielu wyniku głosowania, które odbyło się 23 czerwca w Wlk. Brytanii. Znacząco wzrosła zmienność w czerwcu. Indeks S&P 500 zyskał na wartości jedynie 0,3%, indeks rynków wschodzących zwyżkował 3,94%, natomiast indeks rynków rozwiniętych (bez USA) stracił 2,87%. Na rynkach nadal panuje niepewność wynikająca zarówno z braku odpowiedzi na pytanie kiedy i w jaki sposób zmiany będące rezultatem Brexitu zostaną wdrożone, jak też ze zmian zachodzących obecnie na brytyjskiej scenie politycznej.

W pierwszym półroczu 2016 r. napływ netto kapitału do ETF-ów i ETP na świecie wyniósł 122,71 mld USD i był aż o 19,6% niższy od rezultatu osiągniętego w analogicznym okresie 2015 r. (152,66 mld USD). Ponad 55% nowych środków finansowych (w ujęciu netto) zasiliło produkty powiązane z indeksami odwzorowującymi koniunkturę na rynkach papierów o stałym dochodzie (+67,73 mld USD), natomiast blisko 22% trafiło do instrumentów indeksowych naśladujących indeksy rynku towarowego (+26,53 mld USD); w obu przypadkach były to rekordowe wyniki. Wielkim rozczarowaniem są natomiast dane dotyczące napływu netto kapitału do akcyjnych ETF i ETP – w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zanotowały one saldo w wysokości jedynie 15,15 mld USD. Najwięcej powodów do zadowolenia w pierwszej połowie roku miały spółki Vanguard i Black Rock (fundusze ETF iShares) – ich produkty indeksowe przyciągnęły zdecydowanie najwięcej nowego kapitału netto, odpowiednio 42,28 mld USD i 40,51 mld USD. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęła Nomura AM (+7,39 mld USD).

W końcu czerwca na 65 platformach obrotu w 53 krajach notowane były 6424 fundusze ETF i inne instrumenty typu ETP, które posiadały ogółem 12 268 linii notowań. Produkty te są oferowane przez 284 instytucje finansowe. Całkowite aktywa funduszy ETF na świecie wynoszą 3013 mld USD, zaś łącznie funduszy ETF i instrumentów typu ETP 3177 mld USD (nowy rekord). Najwyższy w historii poziom aktywów w branży ETF/ETP zanotowano w końcu czerwca w Stanach Zjednoczonych (2256 mld USD), Kanadzie (79,14 mld USD) i Japonii (147,67 mld USD).

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.