Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Polska / Pierwszy fundusz typu ETF na GPW w lutym przyszłego roku?

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

Pierwszy fundusz typu ETF na GPW w lutym przyszłego roku?

Prawdopodobnie już w lutym 2010 roku na GPW w Warszawie zadebiutuje pierwszy zagraniczny exchange-traded fund. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będzie to ETF na indeks WIG20, który wprowadzi na nasz rynek jedna z czołowych instytucji w tym segmencie rynku w Europie i na świecie - Lyxor Asset Management. Według informacji opublikowanych przez Gazetę Giełdy "Parkiet" ("Funduszom akcyjnym wyrasta konkurent", "ETF wyzwaniem dla funduszy") warszawska giełda podpisała już z Lyxor AM umowę w tej sprawie, zaś wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego powinien wpłynąć w najbliższych dniach. Od tego momentu KNF będzie miała dwa miesiące na jego rozpatrzenie.

Jak informuje "Parkiet" opłata za zarządzanie w pierwszym na polskim rynku finansowym funduszu ETF wyniesie ok. 0,5% średniorocznej wartości aktywów. Według zapowiedzi Lyxor AM spółka nie będzie pobierała żadnej opłaty dystrybucyjnej, tak więc jedynymi kosztami dla inwestorów, którzy zdecydują się nabyć jednostki tego funduszu, będą prowizje maklerskie. Zgodnie z zapowiedzią Iwony Sroki - prezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych - od początku 2010 r. do końca lipca przyszłego roku opłata za rejestrację ETF zostanie obniżona o 50 proc. Czasową obniżkę stawek opłat dotyczących funduszy ETF wprowadzi prawdopodobnie także GPW w Warszawie.

Członek zarządu GPW w Warszawie - Adam Maciejewski - ujawnił także, że spółka pracuje obecnie nad umożliwieniem realizacji krótkiej sprzedaży dla funduszy ETF (o czym można było już przeczytać tutaj), co powinno istotnie poprawić atrakcyjność zarówno tych instrumentów, jak i całego rynku instrumentów pochodnych na indeks WIG20.

Według Aleksandry Kosmulskiej z Lyxor AM już obecnie można zaobserwować spore zainteresowanie nowym produktem ze strony instytucji finansowych.

Szukaj 

Wykres miesiąca-lipiec 2018

Wydarzenia

Webinar nt. ETF-ów

Sonda 90

W jaki sposób wybierasz fundusze ETF do portfela inwestycyjnego?

Polityka prywatności
Regulamin serwisu