Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Polska / GPW ma trzech chętnych do uruchomienia ETF na indeks giełd środkowoeuropejskich

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

GPW ma trzech chętnych do uruchomienia ETF na indeks giełd środkowoeuropejskich

GPW prowadzi rozmowy z trzema podmiotami zainteresowanymi uruchomieniem funduszy ETF (exchange trade fund) na bazie wspólnego indeksu giełd środkowoeuropejskich - poinformował dziennikarzy prezes GPW Marek Dietl. Dodał, że taki indeks mógłby powstać w przyszłym roku.

"Pracujemy nad utworzeniem wspólnego indeksu giełd środkowoeuropejskich. Mam nadzieję, że mógłby on powstać w przyszłym roku. Chociaż samego indeksu jeszcze nie ma, to mamy już trzy podmioty zewnętrzne zainteresowane utworzeniem funduszy ETF na jego bazie" - powiedział dziennikarzom prezes Dietl.

GPW od dłuższego czasu rozmawia z innymi giełdami z regionu na temat stworzenia indeksu grupującego duże spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, liczonego w czasie rzeczywistym, bo taki interesuje inwestorów globalnych. W tym kontekście prezes Dietl wymieniał kilkakrotnie zwłaszcza inwestorów azjatyckich, którzy niechętnie inwestują na pojedynczych rynkach, chętniej widzieliby możliwość lokowania środków w całym regionie.

We wrześniowym wywiadzie dla PAP Biznes prezes Dietl mówił, że GPW rozważa i testuje dużą liczbę nowych indeksów. Na bazie części z nich mogłyby zostać uruchomione przez zewnętrzne podmioty fundusze ETF, w tym w niedalekiej przyszłości ETF oparty o spółki odpowiedzialne społecznie, które obecnie są zgrupowane w Respect Index.

"Trwają prace nad uruchomieniem funduszu ETF opartego o spółki odpowiedzialnie społecznie, możliwe, że rozpocząłby on działanie w przyszłym roku. W dłuższej perspektywie jest możliwe, że powstanie też ETF oparty o polskie spółki z przeznaczeniem dla inwestorów amerykańskich. W tym przypadku prawdopodobnie robilibyśmy to wspólnie z zagranicznym partnerem, ponieważ działania marketingowe związane z promowaniem takiego funduszu wśród inwestorów na tamtejszym rynku były kosztowne" - powiedział Marek Dietl.

"Popieramy wszelkie inicjatywy w tym zakresie, ponieważ każdy ETF, kupując akcje polskich spółek, generuje dodatkowy obrót na naszej giełdzie" - dodał.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Beta ETF WIG20TR Portfelowy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty certyfikatów inwestycyjnych serii A i B (oferującym jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska).

PAP Biznes

Szukaj 

Wykres miesiąca-maj 2019

Wydarzenia

Konferencja WallStreet 23

Sonda 100

Kiedy na GPW w Warszawie będzie notowanych 100 funduszy ETF?

Polityka prywatności
Regulamin serwisu