Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Europa / Trzy nowe tematyczne fundusze ETF Securities z zakresu przełomowych technologii na LSE

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

Trzy nowe tematyczne fundusze ETF Securities z zakresu przełomowych technologii na LSE

Spółka ETF Securities wprowadziła 23 stycznia 2018 r. na giełdę w Londynie (London Stock Exchange) trzy innowacyjne nowe fundusze ETF posiadające ekspozycję na różne segmenty branży przełomowych technologii (disruptive technologies): ETFS Battery Value-Chain GO UCITS ETF, ETFS Ecommerce Logistics GO UCITS ETF i ETFS Pharma Breakthrough GO UCITS ETF. Dołączyły one do dwóch uruchomionych w minionych latach przez ten podmiot ETF-ów – ROBO Global Robotics and Automation GO UCITS ETF wprowadzonego na parkiet w październiku 2014 r. oraz ETF ISE Cyber Security GO UCITS ETF, który zadebiutował na giełdzie we wrześniu 2015 r. (o tym ostatnim można przeczytać tutaj). Wszystkie pięć funduszy tworzy razem serię produktów inwestycyjnych określanych wspólną nazwą „Przyszłość Dziś” („Future Present”), których aktywa wynoszą obecnie blisko 1,4 mld USD (ROBO Global Robotics and Automation GO UCITS ETF zarządza kapitałem o wartości ponad 1 mld USD, a ETF ISE Cyber Security GO UCITS ETF posiada aktywa o wartości 378 mln USD).

ETFS Battery Value-Chain GO UCITS ETF daje inwestorom możliwość uczestniczenia w rozwoju firm należących do łańcucha wartości akumulatorów (baterii) w momencie, w którym następuje dynamiczne przyspieszenie w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji pojazdów elektrycznych (electronic vehicles, EVs). Jak pisze w materiale prasowym ETF Securities innowacyjne magazynowanie energii zmienia świat znajdując zastosowania od pojazdów elektrycznych, pojazdów hybrydowych i elektroniki użytkowej, po zastosowania stacjonarne takie jak tworzenie kopii zapasowych i rozproszone przechowywanie. Rygorystyczne przepisy dotyczące emisji i magazynowania energii stworzyły nowe możliwości dla firm należących do łańcucha wartości akumulatorów. Według BCC Research światowy rynek zaawansowanych akumulatorów i ogniw paliwowych osiągnął w 2016 r. wartość 2,7 mld USD i ma osiągnąć poziom 32,8 mld USD do 2022 r. Według Zion Research 2017 podsegment akumulatorów litowo-jonowych będzie wzrastał w latach 2017-2022 o 13,7% rocznie (CAGR). ETFS Battery Value-Chain GO UCITS ETF dąży do naśladowania (poprzez pełną replikację fizyczną) wyników indeksu Solactive Battery Value-Chain Index, który obejmuje akcje dostawców niektórych technologii magazynowania energii elektrochemicznej i firm wydobywczych, które wydobywają metale wykorzystywane do produkcji akumulatorów. Największe wagi w jego portfelu mają walory firm Orocobre, Tesla, Nidec i NEC. Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański, jego tytuły uczestnictwa na LSE wyceniane są także w funtach szterlingach. Wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio, TER) funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

ETFS Pharma Breakthrough GO UCITS ETF oferuje ekspozycję na firmy opracowujące metody leczenia rzadkich chorób. Jak informuje w komunikacie prasowym ETF Securities „lek sierocy” (orphan drug) to produkt farmaceutyczny opracowany specjalnie do leczenia rzadkich chorób i zaburzeń. Firmy farmaceutyczne często deprioretyzują tego typu leki, gdyż rzadkie choroby zazwyczaj wiążą się z małymi rynkami zbytu i niskimi wskaźnikami uczestnictwa w badaniach klinicznych, co oznacza mniejszy potencjał dochodu dla ich producentów. Jednak przepisy prawne w Stanach Zjednoczonych i w Europie stają się korzystne. Według EvaluatePharma 2017 dochody z leków sierocych w latach 2011-2016 rosły w tempie 9,4% rocznie (CAGR), a w okresie 2017-2022 będą wzrastały o 11,0% rocznie (CAGR). ETFS Pharma Breakthrough GO UCITS ETF odwzorowuje (poprzez replikację fizyczną) wyniki indeksu Solactive Pharma Breakthrough Value Index, który obejmuje akcje firm aktywnie zaangażowanych w badania i rozwój i/lub produkcję leków sierocych. Największe wagi w jego portfelu mają walory firm Spectrum Pharmaceuticals, Bukwang Pharmaceutical, Teva Pharmaceutical i Ligand Pharmaceuticals. Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański, jego tytuły uczestnictwa na LSE wyceniane są także w funtach szterlingach. Wskaźnik kosztów całkowitych funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

ETFS Ecommerce Logistics GO UCITS ETF daje ekspozycję na spółki czerpiące korzyści z cyfryzacji handlu (e-commerce i m-commerce) i automatyzacji logistycznego łańcucha dostaw. Według TI Insight 2017 globalny rynek logistyczny e-commerce został wyceniony w 2016 r. na 176 mld euro – to o 18,1% więcej niż rok wcześniej. Rynek ten ma rosnąć w latach 2016-2020 o 15,6% rocznie (CAGR). W 2020 r. jego wartość ma osiągnąć poziom 314 mld euro. ETFS Ecommerce Logistics GO UCITS ETF odzwierciedla (poprzez pełną replikację fizyczną) wyniki indeksu Solactive Ecommerce Logistics Index skupiającego walory dostawców usług logistycznych i firm technologicznych zajmujących się handlem elektronicznym. Największe znaczenie w jego portfelu mają akcje Ocado Group, Amazon.com, XPO Logistics i Kintetsu World Express. Walutą bazową funduszu jest dolar amerykański, jego tytuły uczestnictwa na LSE wyceniane są także w funtach szterlingach. Wskaźnik kosztów całkowitych funduszu wynosi 0,75% w skali roku.

Wszystkie trzy fundusze ETF zostaną wprowadzone także na giełdy we Frankfurcie (Deutsche Boerse-Xetra), Mediolanie (Borsa Italiana) i Paryżu (Euronext).

Należy zaznaczyć, iż Wyżej wymienione ETF-y zostaną przekazane spółce LGIM (Legal & General Investment Management) wraz z zakończeniem procesu nabycia przez ten podmiot platformy funduszy UCITS ETF Securities w I kwartale bieżącego roku.

Szukaj 

Wykres miesiąca-marzec 2019

Wydarzenia

Sonda 98

Który z nowych (makro)indeksów GPW w Warszawie powinien być w pierwszej kolejności podstawą dla stworzenia funduszu indeksowego lub funduszu ETF?

Polityka prywatności
Regulamin serwisu