Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Europa / Societe Generale przejmie biznes Commerzbanku związany z ETF-ami

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

Societe Generale przejmie biznes Commerzbanku związany z ETF-ami

Francuski bank Societe Generale osiągnął porozumienie z Commerzbankiem w sprawie nabycia akcji biznesu „Equity Markets and Commodities (EMC)” niemieckiego banku. Transakcja obejmie działalność Commerzbanku związaną z produktami inwestycyjnymi, produktami płynnościowymi i zarządzaniem aktywami (w tym funduszami ETF) na całym świecie (we Frankfurcie, Londynie, Hongkongu, Paryżu, Luksemburgu i Zurychu), w tym związaną z usługami animatora rynku, dystrybucyjnymi i możliwościami strukturyzacji. Transakcja nie obejmie natomiast działalności brokerskiej Cash Equity i działalności zabezpieczającej na rynku towarowym prowadzonych przez Commerzbank.

Z punktu widzenia rynku funduszy ETF transakcja ta powinna przyczynić się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju funduszy ETF Societe Generale oferowanych pod marką Lyxor. W szczególności uzupełniona zostanie dotychczasowa oferta aktywnego zarządzania o gamę różnorodnych produktów pasywnych dobrze dostosowanych zwłaszcza do potrzeb niemieckich klientów instytucjonalnych. Oferta Societe Generale i biznesu EMC Commerzbanku są komplementarne i mają duży potencjał synergii.

Zdaniem analityczki Hortense Bioy z Morningstara (cytowanej przez portal ETF Strategy) dzięki przejęciu funduszy ETF Commerzbanku funkcjonujących pod marką ComStage całkowite aktywa funduszy ETF Lyxora zwiększą się do ok. 74 mld euro (według danych Morningstara na koniec maja 2018 r.), co zmniejszy różnicę między tą firmą a Deutsche Bankiem oferującym ETF-y pod marką X-trackers i będącym drugim największym dostawcą tych instrumentów finansowych w Europie (za amerykańską spółka BlackRock zarządzającą funduszami ETF iShares). Ponieważ wiele funduszy ETF zarządzanych przez Commerzbank znajduje się także w ofercie Societe Generale (w tym fundusze naśladujące wyniki indeksów typu plain vanilla takich jak np. MSCI World, DAX, S&P 500), jest wysoce prawdopodobne, że nastąpi ich połączenie z luksemburskimi funduszami ETF Lyxora. Natomiast w ofercie może pozostać niewielka liczba funduszy zarejestrowanych w Niemczech. W opinii Bioy, w przeciwieństwie do innych niedawnych transakcji fuzji i przejęć na europejskim rynku ETF-ów, przejęcie to spowoduje konsolidację na dwóch poziomach: zarówno na poziomie dostawcy (provider), jak i na poziomie produktu.

Z kolei według Deborah Fuhr z ETFGI (także cytowanej przez ETF Strategy) biznes Societe Generale związany z ETF-ami może skorzystać na tej transakcji w dwóch obszarach. Po pierwsze działalność na rynku ETF-ów Commerzbanku jest ceniona i bank ten jest bardzo aktywny w handlu europejskimi i azjatyckimi ETF-ami i instrumentami typu ETP. Po drugie, na koniec maja niemiecki bank oferował aż 118 ETF-ów i ETP o łącznych aktywach w wysokości 10,47 mld USD (9 mld euro). Największym ETF-em Comerzbanku jest obecnie ComStage MSCI World TRN UCITS ETF, którego aktywa sięgają 1,4 mld euro.

Transakcja przejęcia biznesu EMC Commerzbanku przez Societe Generale powinna zostać sfinalizowana do końca 2018 roku. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Szukaj 

Wykres miesiąca-wrzesień 2020

Wydarzenia

Sonda 116

Czy brak opłaty za zarządzanie w funduszu indeksowym stanowi dla Ciebie zachętę do kupna jego jednostek uczestnictwa?

Polityka prywatności
Regulamin serwisu