Skip to main content

Pół biliona dolarów na piętnastolecie europejskiego rynku ETF i ETP

Według danych spółki ETFGI w końcu kwietnia 2015 r. wartość aktywów ulokowana w funduszach ETF i instrumentach typu ETP (exchange-traded product) notowanych w Europie przekroczyła po raz pierwszy w historii symboliczny poziom pół biliona dolarów i wyniosła 511 mld USD. Rekord ten zbiegł się w czasie z piętnastą rocznicą wprowadzenia na europejskie parkiety pierwszych ETF-ów (11 kwietnia funduszy LDRs DJ STOXX 50 i LDRs DJ Euro STOXX 50 na Deutsche Boerse oraz 28 kwietnia funduszu iShares FTSE 100 UCITS ETF na London Stock Exchange).

Napływ netto kapitału do europejskich ETF/ETP wyniósł w kwietniu 3,4 mld USD, przy czym była to niemal wyłącznie zasługa instrumentów dających ekspozycję na rynek instrumentów o stałym dochodzie (+4,8 mld USD); na niewielkim plusie znalazły się także towarowe ETF-y i ETP (+126 mln USD). Ujemne saldo nabyć i umorzeń w wysokości 2,1 mld USD zanotowały natomiast produkty akcyjne. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 r. napływ netto środków osiągnął rekordowy poziom 38,4 mld USD i był prawie dwukrotnie większy niż w analogicznym okresie 2014 r. (+20,4 mld USD). W tym okresie największą popularnością cieszyły się instrumenty powiązane z indeksami rynku papierów o stałym dochodzie (+18,2 mld USD); tuż za nimi uplasowały się akcyjne ETF/ETP (+16,1 mld USD). Zdecydowanie najmniej nowego kapitału trafiło natomiast do towarowych exchange-traded funds i exchange-traded products (+1,8 mld USD).

Wśród providerów indeksowych instrumentów finansowych notowanych na europejskich giełdach prym wiódł Deutsche Bank – do produktów sprzedawanych pod markami db x-trackers i db ETC trafiło w minionym miesiącu 1,2 mld USD netto. Na dalszych pozycjach w tym rankingu znalazły się: State Street Global Advisors (fundusze ETF SPDR) – 593 mln USD, UBS – 554 mln USD, Vanguard – 480 mln USD oraz Deka – 435 mln USD.

Według danych ETFGI w końcu kwietnia 2015 r. na europejskich parkietach i platformach obrotu notowanych było 2112 ETF-ów i instrumentów typu ETP, które posiadały w sumie 6473 linie notowań. Były one notowane na 26 platformach obrotu, a ich dostawcami było 50 podmiotów. W segmencie samych tylko ETF-ów znajdowało się 1488 funduszy oferowanych przez 45 instytucji finansowych i notowanych na 25 parkietach; ich aktywa sięgały 489 mld USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.