Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

Home / Aktualności - Europa / Pierwszy fundusz iShares z ekspozycją na szwedzki rynek akcji na giełdach w Londynie i we Frankfurcie

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

Pierwszy fundusz iShares z ekspozycją na szwedzki rynek akcji na giełdach w Londynie i we Frankfurcie

16 grudnia na London Stock Exchange (LSE), a 19 grudnia na platformie Xetra Deutsche Boerse zadebiutował fundusz iShares OMX Stockholm Capped UCITS ETF zarządzany przez spółkę BlackRock. Celem funduszu jest jak najdokładniejsze odwzorowywanie (za pomocą pełnej replikacji fizycznej) wyników OMX Stockholm Benchmark Cap Index. Jest to indeks wazony kapitalizacją z uwzględnieniem wskaźnika spółek w wolnym obrocie (free float). Portfel indeksu obejmuje największe i najpłynniejsze spółki notowane na giełdzie w Sztokholmie. W ten sposób fundusz zapewnia ekspozycję na ok. 85% publicznego rynku akcji w Szwecji. Najwiekszą wagę w indeksie posiadają spółki: Nordea Bank (7,96%), Hennes & Mauritz (H&M) (6,38%), Swedbank (5,04%), Svenska Handelsbanken (4,71%), Atlas Copco (4,66%) i Volvo Class (4,20%). W ujęciu sektorowym największy wpływ na notowania indeksu mają spółki z branż: finansowej (32,90%), przemysłowej (29,77%) oraz produktów luksusowych (12,41%) (wszystkie dane – stan na koniec listopada 2016 r.).

Fundusz został formalnie uruchomiony 14 grudnia. Jego tytuły uczestnictwa są notowane w funtach szterlingach (GBP) na LSE oraz w koronach szwedzkich (SEK) na platformie Xetra. Roczny wskaźnik kosztów całkowitych (total expense ratio – TER) wynosi 0,10%. Fundusz nie wypłaca dywidendy. Walutą bazową funduszu jest korona szwedzka.

Polityka prywatności
Regulamin serwisu