Skip to main content

Nowy rekordowy poziom aktywów na europejskim rynku ETF/ETP

Jak poinformowała brytyjska spółka ETFGI – niezależna firma badawcza i konsultingowa monitorująca globalny rynek funduszy ETF i instrumentów typu ETP (exchange-traded products) – w końcu lipca wartość aktywów zainwestowanych w ww. instrumentach finansowych notowanych na europejskich parkietach osiągnęła nowy rekordowy poziom 539 mld USD (w tym 511 mld USD stanowiły aktywa samych funduszy ETF) – to o 10 mld USD więcej niż miesiąc wcześniej.

W lipcu na europejski rynek ETF/ETP trafiło netto aż 9,40 mld USD nowych środków – to najlepszy jak dotąd rezultat w 2016 r. Był to równocześnie 22. z kolei miesiąc z dodatnim bilansem nabyć i umorzeń na tym rynku. Nieco ponad połowa nowego kapitału (4,80 mld USD) zasiliła instrumenty indeksowe posiadające ekspozycję na rynek papierów o stałym dochodzie, 2,59 mld USD zyskały towarowe ETF/ETP, zaś fundusze ETF i instrumenty typu ETP powiązane z indeksami rynku akcji odnotowały napływ nowego kapitału netto w wysokości 2,30 mld USD. Zdecydowanie najpopularniejsze w lipcu okazały się produkty indeksowe firmy BlackRock (która oferuje fundusze ETF pod marką iShares) (+6,94 mld USD nowego kapitału netto); kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęły State Street Global Advisors (fundusze ETF SPDR) (+1,12 mld USD) oraz ETF Securities (+1,08 mld USD).

W pierwszych siedmiu miesiącach 2016 r. europejskie fundusze ETF i instrumenty typu ETP zostały zasilone środkami netto o wartości 31,73 mld USD, o 34% niższymi niż w tym samym momencie 2015 r. (48,17 mld USD). Bezdyskusyjnym liderem w pozyskiwaniu nowego kapitału okazały się w tym okresie dłużne ETF-y i ETP (+22,41 mld USD – nowy rekord). Za nimi uplasowały się instrumenty indeksowe rynku towarowego (+10,13 mld USD) , natomiast z instrumentów rynku akcyjnego wypłacono w sumie o 2,02 mld USD więcej niż do nich wpłacono. Podobnie jak w minionym miesiącu, również w okresie od stycznia do lipca największym zaufaniem inwestorzy obdarzyli produkty firmy BlackRock – napłynęło do nich netto 19,83 mld USD. Znaczące środki netto trafiły również do ETF/ETP oferowanych przez ETF Securities (+4,02 mld USD) i State Street Global Advisors (+2,92 mld USD).

W końcu lipca na 25 europejskich parkietach w 21 państwach notowanych było 2220 ETF i ETP (w lipcu uruchomionych zostało 15 nowych instrumentów przez pięciu providerów, a jeden został zlikwidowany) posiadających łącznie 6957 linii notowań. Fundusze ETF i instrumenty typu ETP znajdujące się w obrocie na europejskich giełdach posiadają w swojej ofercie 54 podmioty.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.