Skip to main content

Neutralny początek roku dla europejskich funduszy sektorowych

Według informacji BlackRock w pierwszym tygodniu nowego roku (zakończonym 8 stycznia) saldo napływu i odpływu kapitału do i z sektorowych funduszy ETF replikujących zachowanie subindeksów sektorowych indeksu Dow Jones STOXX 600 było zbliżone do zera – wyniosło -1,0 mln USD.

Nie oznacza to jednak, że pierwszy tydzień 2010 roku był nieciekawy. Przeciwnie – znaczace wzrosty na europejskich parkietach sprawiły, iż większość (15 z 19) subindeksów zanotowała dodatnie stopy zwrotu, z czego aż 10 większe niż trzyprocentowe. Zdecydowanymi liderami wzrostów okazały się subindeksy surowców podstawowych i bankowy, które odnotowały wzrost (odpowiednio) aż o 7,5% i 6,6%. W tym pierwszym przypadku zaowocowało to rekordowym napływem nowych środków netto do funduszy ETF naśladujących zachowanie spółek z tego sektora (+131,9 mln USD). Najwięcej kapitału w tej grupie pozyskał Dow Jones STOXX 600 Optimised Basic Resources Source ETF – aż 115,7 mln USD. W przypadku sektora bankowego znakomite stopy zwrotu wypracowane w pierwszym tygodniu stycznia skusiły inwestorów do realizacji zysków, w efekcie czego saldo napływu netto kapitału do powiązanych z tym subindeksem funduszy ETF wyniosło (-38,3 mln USD); w tym gronie najwięcej środków stracił Dow Jones STOXX 600 Optimised Banks Source ETF (-60,9 mln USD). Gorzej od ETF-ów sektora bankowego wypadły tylko fundusze powiązane z sektorem dóbr i usług przemysłowych (-38,0 mln USD), a przede wszystkim fundusze odzwierciedlające zachowanie subindeksu branży żywności i napojów (-104,1 mln USD); najgorsze saldo w tej ostatniej grupie uzyskał iShares DJ STOXX 600 Food & Beverage Swap (DE) (-61,2 mln USD). Uzasadnieniem tak znaczącego odpływu kapitału z tego sektora mogła być ujemna stopa zwrotu subindeksu „food & beverage”, która wyniosła (-1,1%). Większą stratę odnotował jedynie subindeks sektora telekomunikacyjnego (-1,5%), co nie przeszkodziło funduszom replikującym zachowanie tego subindeksu pozyskać z rynku netto 27,7 mln USD.

Warto także podkreślić, iż bardzo duży napływ kapitału do funduszy powiązanych z subindeksem sektora surowców podstawowych, przy jednoczesnym odpływie środków finansowych z funduszy reprezentujących sektor bankowy, sprawił że te pierwsze wysunęły się na czoło klasyfikacji europejskich sektorowych funduszy ETF pod względem wartości zarządzanych aktywów. Według stanu na 8 stycznia ulokowano w nich 1595,0 mln USD, podczas gdy w bankowych ETF-ach 1524,7 mln USD.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.