Fundusze: ETF, Portfelowe, Indeksowe

 •  
 • Niedziela, 27.09.2020
  Damiana, Mirabeli, Wincentego

Home / Aktualności - Europa / LSEG świętuje 15. rocznicę pierwszego notowania funduszy ETF na giełdzie w Londynie

Informacje o ETF

Fundusze ETF na GPW w Warszawie

Fundusze indeksowe

LSEG świętuje 15. rocznicę pierwszego notowania funduszy ETF na giełdzie w Londynie

W dniu dzisiejszym London Stock Exchange Group (LSEG) świętuje piętnastą rocznicę wprowadzenia do notowań na londyńskim parkiecie w kwietniu 2000 r. pierwszego funduszu ETF (iShares FTSE 100 ETF). Rocznica ta podkreśla wyjątkowy rozwój tej szybko rozwijającej się branży w Wielkiej Brytanii, Europie i na całym świecie.

Obecnie w obrocie na London Stock Exchange (LSE) znajduje się 791 ETF-ów, co czyni londyńską giełdę największą platformą dla ETF-ów w Europie. Fundusze te są powiązane z indeksami dającymi ekspozycję na szeroki wachlarz rynków (w tym m.in. z indeksem FTSE China A-50) oraz na różnorodne klasy aktywów (w tym na instrumenty o stałym dochodzie i na towary).

Podstawowe dane statystyczne rynku funduszy ETF (i instrumentów typu ETP) na LSEG:

 • obrót ETF-ami i ETP w Londynie wzrósł z 3,9 mld £ w 2004 r. do 185,8 mld £ w 2014 r. – oznacza to wzrost o 4712% w ciągu ostatnich 10 lat
 • wśród 791 ETF-ów dostępnych na London Stock Exchange znajdują się 62 ETF-y powiązane z indeksami FTSE oraz 9 odwzorowujących indeksy Russell (obie firmy są własnością LSEG)
 • obrót ETF-ami na LSE jest największy w Europie – w lutym 2015 r. udział LSE wyniósł 33,4%
 • wśród 675 ETF-ów dostępnych na Borsa Italiana (giełda w Mediolanie) znajduje się 80 ETF-ów powiązanych z indeksami FTSE oraz 9 odwzorowujących indeksy Russell
 • napływ netto kapitału do europejskich ETF-ów i ETP był w 2014 r. rekordowy i wyniósł 77 mld euro (ponad trzykrotnie więcej niż w 2013 r.)
 • łączne aktywa ETF-ów powiązanych z indeksami FTSE i Russell sięgają obecnie rekordowego poziomu 385 mld USD
 • ponad 20 mld USD zostało dotychczas zainwestowane w instrumenty powiązane z samymi tylko indeksami FTSE China

Według Marka Makepeace`a – dyrektora działu usług informacyjnych LSEG oraz CEO FTSE Group „rozwój funduszy ETF w ostatnich 15 latach był nadzwyczajny, radykalnie zmienił strategie inwestycyjne i zwiększył zainteresowanie pasywnym zarządzaniem. LSEG jest dumna z ważnej roli, jaką odegrała w tym sukcesie, zarówno dzięki platformom obrotu w Londynie i Mediolanie, jak też dzięki innowacyjnym benchmarkom FTSE i Russell. Choć nie spodziewamy się wzrostu obrotów ETF-ami o kolejne 4000 procent w następnej dekadzie, apetyt rynkowy pozostaje wciąż bardzo silny i oczekujemy dalszego wyjątkowego rozwoju tych produktów w nadchodzących latach.”

Polityka prywatności
Regulamin serwisu