Skip to main content

Fundusze ETF Credit Suisse wystawione na sprzedaż

Według informacji agencji Reuters powołującej się na źródła zbliżone do zainteresowanych firm, spółka Credit Suisse AG zamierza sprzedać swój biznes związany z funduszami ETF. Według danych londyńskiej niezależnej firmy badawczej i konsultingowej ETFGI (założonej m.in. przez Deborah Fuhr) Credit Suisse jest obecnie czwartym podmiotem na europejskim rynku ETF-ów (po BlackRock, Deutsche Banku i Lyxorze) – w końcu września spółka zarządzała 58 funduszami o aktywach 17,2 mld USD stanowiących 5,6 proc. europejskiego rynku tych instrumentów finansowych. W ubiegłym roku spółka Credit Suisse przekształciła szereg swoich ETF-ów z produktów wykorzystujących replikację syntetyczną w instrumenty stosujące replikację fizyczną (podobne kroki poczynili w tym okresie także inni providerzy w reakcji na rosnącą presję regulacyjną odnośnie wymagań kapitałowych banków, co sprawiło iż zarządzanie ETF-ami stało się mniej opłacalne), zaś dział ETF-ów który podlegał ramieniu bankowości inwestycyjnej podporządkowała działowi zarządzania aktywami.

Wśród podmiotów zainteresowanych przejęciem wymienia się m.in. BlackRock i State Street Global Advisors (SSgA). Pierwsza ze spółek jest największym providerem funduszy ETF na Starym Kontynencie – ma ponad 40-proc. udział w rynku wartym 309 mld USD – w 192 europejskich produktach oferowanych pod marką iShares ulokowano w końcu września 126 mld USD. Natomiast SSgA ma zaledwie jednoprocentowy udział w europejskim rynku – w 41 funduszach SPDR zgromadzono dotychczas zaledwie 3 mld USD. Gdyby przejmującym została spółka BlackRock byłaby to jej druga akwizycja w 2012 roku – w marcu br. kupiła bowiem należącą do Guggenheim Partners i mającą siedzibę w Toronto spółkę Claymore Investments.

Pierwsza runda ofert została przeprowadzona prawdopodobnie na początku października. Rozmowy na ten temat w imieniu spółki-matki prowadzi dział bankowości inwestycyjnej CS. Decyzja Credit Suisse w sprawie sprzedaży działalności związanej z funduszami ETF jest konsekwencją zamykania lub ograniczania niektórych części swojego biznesu w związku z koniecznością pozyskania kapitału w celu sprostania nowym wymogom regulacyjnym.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.