Skip to main content

10 lat funduszy ETF db x-trackers Deutsche Banku

Deutsche Asset Management (Deutsche AM) obchodzi dziesiątą rocznicę uruchomienia swojego pierwszego funduszu ETF. Pierwszy produkt tego rodzaju (są one oferowane pod marką db x-trackers) – db x-trackers MSCI World Index UCITS – został wprowadzony do obrotu na giełdzie we Frankfurcie (Deutsche Boerse) w styczniu 2007 roku. Obecnie aktywa tego funduszu wynoszą ponad 2,5 mld euro.

Deutsche AM w ciągu tych 10 lat stał się drugim największym dostawcą funduszy ETF na rynku europejskim (wyprzedza go tylko BlackRock) i największym dostawcą tych instrumentów finansowych mającym siedzibę w Europie. Zdaniem Reinharda Belleta – szefa Passive Asset Management w Deutsche AM – to znakomite osiągnięcie, zwłaszcza iż jest to najbardziej konkurencyjny obecnie segment branży zarządzania aktywami.

Obecnie aktywa funduszy ETF zarządzanych przez Deutsche AM i notowanych na europejskich i azjatyckich giełdach papierów wartościowych wynoszą ok. 54 mld euro, a ETF-ów znajdujących się w obrocie na amerykańskich parkietach ok. 13 mld USD. Europejskimi ETF-ami db x-trackers można handlować na siedmiu parkietach w Europie (we Frankfurcie, Paryżu, Londynie, Mediolanie, Zurychu, Sztokholmie i Madrycie) i dwóch w Azji (w Singapurze i Hongkongu), a amerykańskimi na giełdzie w Nowym Jorku. Oferta firmy obejmuje obecnie ponad 200 funduszy ETF oferujących ekspozycję na wszystkie główne klasy aktywów: akcje (long i short), obligacje (long i short), kredyt (long i short), rynek pieniężny, waluty, towary i aktywa alternatywne (zmienność, fundusze hedgingowe, inflation swap).

Deutsche AM wprowadził w minionych 10 latach wiele nowych rozwiązań na rynek funduszy ETF – jako pierwsza firma wprowadziła do obrotu na giełdach w Europie i w Stanach Zjednoczonych ETF-y zapewniające inwestorom dostęp do rynku chińskich akcji typu A oraz uruchomiła pierwszy ETF z ekspozycją na globalny rynek długu posiadający rating inwestycyjny. Równocześnie dokonała transformacji znaczącej części swoich produktów – tworzone początkowo ETF-y stosujące replikację syntetyczną były stopniowo zastępowane produktami wykorzystującymi replikację fizyczną, które stanowią obecnie większość jej oferty pod względem wartości aktywów (Deutsche AM jest drugim w Europie dostawcą tego rodzaju instrumentów finansowych).

W najbliższej przyszłości spółka chce skupić swoją uwagę na funduszach ETF inwestujących na rynku instrumentów o stałym dochodzie i stosujących fizyczną replikację. Posiadając szeroką ofertę produktów naśladujących indeksy amerykańskich, europejskich i azjatyckich obligacji korporacyjnych oraz benchmarki obligacji skarbowych jest dobrze przygotowana do zaspokojenia popytu inwestorów w tym nowym, ważnym segmencie rynku funduszy ETF. Zamierza też rozwijać ofertę w obszarze funduszy ETF typu strategic beta i portfeli modelowych.

Równocześnie, jak poinformowała niedawno spółka Morningstar, miniony rok okazał się trudny dla funduszy ETF db x-trackers. W 2016 roku inwestorzy wycofali netto z tych produktów 5,3 mld euro, a ich rynkowy udział obniżył się z 11,9% w 2015 r. do 9,8% w 2016 r.

Wpis jeszcze nie ma komentarzy.

Twój email nie zostanie opublikowany.